Ruszył serwis VOD teatru Ateneum

Ruszył serwis VOD teatru Ateneum

PODZIEL SIĘ

Teatr Ateneum wystartował z serwisem VOD, w którym czeka na widzów 10 „boleśnie aktualnych” opowiadań Sławomira Mrożka w reż. Pawła Dangla. Głównym bohaterem 10-odcinkowej serii „Jak z Mrożka” jest Prezes. Niebawem na kanale VOD będą dostępne również spektakle i wywiady.

„Jak z Mrożka” to tytuł serii wczesnych opowiadań Sławomira Mrożka z lat 1960-1965, mało znanych, ale bardzo ciekawie komentujących współczesną rzeczywistość. Wszystko jest o Prezesie, dla Prezesa, przez Prezesa i dzięki Prezesowi. Prezes odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Padają m.in. takie pytania jak: czy warto być siostrzeńcem prezesa, co się stanie, kiedy prezes straci spodnie?

– W latach 60. cała polska słuchała radiowego kabaretu „Wieczór przy mikrofonie”. Występował w nim gwiazdor ówczesnej estrady Edward Dziewoński. I to właśnie dla niego, debiutujący wtedy Sławomir Mrożek pisze swoje krótkie opowiadania-monologi. W tym roku mija 90-ta rocznica urodzin Mrożka. Postanowiliśmy więc razem z aktorami Teatru Ateneum, w ramach programu „Kultura w sieci”, przypomnieć ten, zapomniany już przez większość jego sympatyków, wycinek twórczości. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj niech śmieszy i ośmiesza. Drwiąc z ludzkiej głupoty, zaściankowej mentalności i kultu prezesa. Wszystko to w konwencji pamfletu, a nie paszkwilu. Jednym słowem – jak z Mrożka – mówi Paweł Dangel, reżyser.